Välkommen till Reumatikerföreningen Mönsterås

Reumatikerföreningen i Mönsterås bildades 1978 och tillhör Reumatikerförbundet som är Sveriges största handikappförbund med c:a 60 000 medlemmar. Vi har vår möteslokal i Svanen på Hagagatan 5 i Mönsterås. Arbetet görs intressepolitiskt för att påverka livssituationen för personer med reumatiska sjukdomar. Vi arbetar för att aktivera våra medlemmar till en social gemenskap genom våra möten, medlemsträffar, cirklar, temakvällar och resor.

0 Kommentarer
50 000 starka skäl att bli medlem

Har du, eller någon du känner, reumatism? I så fall ska du absolut bli medlem i Reumatikerförbundet. Våra medlemmar berättar varför.

Bli medlem!

Ge en gåva som ger hopp

Varje bidrag, litet som stort, är lika välkommet. Och du kan vara säker på att pengarna gör nytta. Läs mer eller välj belopp eller valfri summa.